Hakkımızda

2002’den beri beraber çalıştığım Chris Stephenson ile beraber ortaokul-lise düzeyi programlama dersleri yapmaya 2015 yılı başında karar verdik. Eğitim tasarımında aktif öğrenme yaklaşımını benimseyen http://bootstrapworld.org bunun için çok uygundu. Bu dersler hem hedef yaş gurubunun okul müfredatına paralel hem de birçok yerde uygulandığı için güvenilir bir akışa sahipti.

İlk uygulamamızı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile beraber İstanbul’da dört ortaokul’da 6. sınıf öğrencileri ile çalışacak eğitmenleri eğiterek yaptık. 2015 yazında Şirince’deki Nesin Matematik Köyü’nde lise öğrencileri ile kendimiz iki haftalık (10 gün x günde 6 saat) bir uygulama yaptık. Bu uygulama Bootstrapworld’den Algebra ve Reactive derslerini kapsıyordu. Dersler sayfasında paylaştığımız notlar büyük ölçüde benim ve öğrencilerimin bu eğitim için yaptığımız tercümelerden oluşuyor. Yıllar içerisinde orijinal Bootstrapworld derslerinde küçük değişiklikler oldu, biz de ders notlarımızı buna göre zaman zaman güncelliyoruz1.

Sonraki yıllarda her yaz bu uygulamayı tekrarladık. Uygulama sırasında bilgisayarı olmayan öğrencilerimizin kullanması için bazı dostlarımız ve şirketler kullanılmış veya birinci el bilgisayarlarını bize bağışladı: Armağan Kimyonoğlu, Mesut Güven (Bakioğlu Holding), Ercüment Boralı, Gökhan Sun, Gram Games.

Dersler sırasında birçok meslektaşımız, eski mezunumuz, veya hiç tanımadığımız halde bize ulaşan gönüllüler eğitim çalışmalarında destek vererek asistanlık yaptılar: Orkun Aşa, Tuğba Yıldız, Ege Şirin, Sena Kavukçu, İnanç Gürkan, Ezgi İmamoğlu, Mehmetcan Kümük, Çağıl Uluşahin, Özgür Özdemir, Hilal Özkan.

İlk tercüme çalışmalarında öğrencilerimiz de katkı verdiler: Selin Goksu, Fehime Seven, Berk Atmaca, Melih Değiş.

Bütün bu süreçte uygulamamıze evsahipliği yapan Nesin Matematik Köyü’ne teşekkür borçluyuz.


Notlar

  1. Matematik Köyü’nün koşulları gereği derslerimizi İnternet kullanmadan uyguluyoruz. Chris ders örnek ve şablon kodlarını buna uygun şekilde uyarladı. Bu değişiklik dersin orijinalinde online bir web sayfası olan WeScheme üzerinde çalışan kodlar yerine yine aynı programlama dilini destekleyen ancak bilgisayara kurulu bir program olan Racket kullanmaya dayalı. Dersler sayfasında buna göre uyarlanmış kodlar var ancak ders notlarımız bu değişikliği yansıtmıyor. Çünkü şu anki haliyle başka eğitmenler tarafından İnternet bulunan koşullarda uygulamanın çok daha uygun olacağını düşünüyoruz. Ancak bize benzer koşullarda çalışan varsa bize ulaşabilirler, küçük bir oryantasyonla bu uyarlamayı yapabilirler.